Milujeme barvu
Safíry a rubíny jsou barevné odrůdy minerálního korundu. Na Mohsově stupnici má hodnotu 9 a je tedy druhým nejtvrdším minerálem po diamantu.
Korund jsou alochromatické drahokamy se stopami chromu, titanu a železa, které jsou zodpovědné za mnoho různých barev.
Korund existuje v odstínech modré, zelené, červené, žluté, fialové a oranžové a jejich kombinacích. Všechny bezbarvé a barevné varianty jsou přiřazeny safíru. Výjimkou je červený rubín.
Fascinace safírů a rubínů je zvláště účinná, když jsou fasetované. Tehdy vydávají nádhernou jiskru.
Název safír pochází z latinského termínu „sapphirus“, který je odvozen z řeckého „sappheiros“. To znamená „modrá“. Termín existuje také v hebrejštině „Sappir“, ve starém íránském „Sani-prijam“ a v sanskrtu „Shani Priya“. Tam to znamená „láska k Saturnu“ a je přiřazeno Saturnu.
Název rubín pochází z latinského termínu „rubens“, což znamená „červená“. Rubíny se pravděpodobně uctívají více než 2 000 let.
Jeho barva, která znamená mír, čistotu a mír, z něj činí vyhledávaný klenot. Od zásnubního prstenu princezny Diany, který nyní nosí Kate, byl hvězdou - modrým safírem.
Nejdůležitější safírové ložiska jsou na Srí Lance a Indii. Existují také stránky v USA, Austrálii, Nigérii a Madagaskaru.
S hmotností 1404 karátů je „Adamova hvězda“ největším nalezeným safírem. Byl objeven na Srí Lance a má odhadovanou hodnotu kolem 90 milionů EUR.
S hmotností 563,35 karátů je „Hvězda Indie“ největším safírem, jaký kdy byl vyřezán. Je vystaven v Americkém přírodovědném muzeu.
Mezi modrými odstíny jsou nejexkluzivnější chrpové modré safíry a intenzivní modré kašmírové safíry.
Safír je rodným kamenem září.
Žluté safíry jsou krásné drahé kameny. Nejsou tak známé jako modré safíry, ale jejich žlutá barva jim dává velmi teplý vzhled.
Kombinujte žluté safíry s bílými drahými kovy a získáte moderní šperky, které lze nosit mnoha způsoby. V kombinaci se žlutými drahými kovy je žlutý safír jako slunce.
Žlutá symbolizuje světlo a život. V Číně je žlutá barva harmonie a moudrosti.
Zvláštností je růžový až žlutooranžový safír Padparadscha. Jeho barva je podobná barvě lotosových květů.
Dostupné barvy
Růžová a růžová jsou barvy žen. Mají pozitivní a povzbuzující účinek a zvyšují vědomý zážitek a pocit.
S pomocí našich růžových a růžových safírů můžete tyto barvy vždy nosit s sebou ve zvláště cenné podobě.
Nádherné romantické šperky jsou vytvořeny v kombinaci s růžovým zlatem. V kombinaci s bílými drahými kovy vzniká chladnější vzhled.
Rozdíl mezi růžovým safírem a rubínem je plynulý, protože existuje nespočet odstínů barev.
Díky své tmavě červené barvě není rubín jen rodným kamenem července, ale zejména kamenem lásky, vášně a romantiky.
Spolu se zeleným smaragdem, modrým safírem a diamantem je rubín jedním z klasických čtyř velkých drahokamů.
Rubíny se nacházejí téměř na každém kontinentu. Nejdůležitějšími zeměmi původu jsou však Myanmar, Thajsko a Srí Lanka. Srí Lanka je jedním z nejstarších známých ložisek.
Rubín s názvem „The Mogok Sun“, nalezený v Myanmaru v roce 1993 a dodnes neřezaný, má neuvěřitelnou velikost 1 734 karátů. Mezi další známé rubíny patří „Edward Rubin“ o velikosti 167 karátů, který je vystaven v Britském přírodovědném muzeu v Londýně, „Rosser Reeves Ruby“ s 138,7 karátů a „De Long Star Ruby“ s 100,3 karátů.
Vzhledem k omezené přítomnosti čistých odstínů červené je rubín jedním z nejvzácnějších drahokamů.